09.02.2007 Sevgili Köleliğim Benim
Serdar Çelik

 

Aslında tüm istediğim bu.. Ya da belki başka bir şey istemeye cesaretim yok. Neme lazım ben böyle iyiyim. Bildik-yaşadık bir hayat bu. İyisi kötüsüyle yaşıyorum ve razıyım bu hayata. Belki her istediğim olmuyor. Ama her istediğim olacak diye bir kural mı var ki. Kimin her istediği oluyor ki.. Hem bu şekilde daha rahatım. Bir çok şeyle uğraşmak zorunda kalmıyorum. Bazen aklıma takılan, -akla takılmak denmez aslında ama- pek hoşlanmadığım şeyler olmuyor değil. Ama herkesin hoşlanmadığı şeyler olmuyor mu zaten bu hayatta. Alışıyoruz zamanla, çokta problem değil. Yaşıyoruz çok şükür. Hem ben her şeyin doğrusunu nereden bilebilirim ki.. Yanlışlarım olsa biraz kızarak ta olsa söylüyorlar. Ve yanlış yapmamı önlüyorlar. Daha az hata yapmalıyım. Hata yapmamalıyım hatta.. Ya Efendilerim bana kızarsa.. Şimdi isteyipte yapabildiğim bazı şeyleri daha sonra yapmama izin vermezlerse!.. Allah korusun.. Düşünmek bile istemiyorum. İhtiyaçlarımı karşılıyorlar iyi kötü. Yok yok.. Ben böyle hayatımdan memnunum..

 

Korku; hem başa bela hem de beraberinde teslimiyeti getiriyor. Baskı ya da lütuf; her şeye tam teslimiyet. Kölelik psikolojisi.

 

Firavunun zulmü altındaki İsrailoğulları da böyle değil miydi?. En ağır işlerde köle olarak çalışsalar bile. Zaman zaman efendileri işkence de etse. Hatta bir dönem doğan tüm çocukları öldürülse de.. Erkekleri öldürülüp kadınları sağ bırakılsa da.. Sonuçta onları himayesinde tutan efendileri Firavundu. Kölelik psikolojisi, iradesini başka kulların eline verip bu şekilde yaşamaya alışmış insanlardadır. Efendilerinin istemeyeceği bir şey akıllarına geldiğinde o düşünce efendilerine karşı olan korkularını hatırlatır. Ve derhal unutuverirler her ne düşündülerse artık.

 

Şerefli elçi Musa onlara özgürlüklerini vadetti.. Bunun için de Firavunla mücadeleye girişti. En sonunda İsrailoğullarını Mısır’dan çıkaran Musa Kızıldeniz’in kıyısına vardığında, arkalarından Firavun orduları gelirken (Filmini izlediniz mi bilmem. Bazı yönleriyle son derece başarılı bir yapıt.) kavmi, Musa’ya söylenmeye başladı. “Şimdi hepimiz öleceğiz. Bizi ardına düşürdün, şimdi ne yapacağız ha!!..” Kızıldeniz’in yarılması ile kurtuldular. Çölde susuzluk ve açlık ile baş başa kalınca çocuklar gibi zırladılar yine. Mısır da iken en azından su ve yemek vardı. Burada ölüp gideceğiz, Mısır’da kalmalıydık. “Bizi kandırdın” demeye varan feveranlar. Çölde on iki pınardan su verdi de Rabbimiz onlara, sustular. Ardından kudret helvası ve bıldırcın eti.

 

Açlıktan şikayetçi olup “Mısır’da kalmalıydık” diyen kavim, bu defa da “söyle Rabbine biz soğan, sarımsak isteriz” diye tutturdu. Bu arada “Rabbimize” değil “Rabbine“ diyorlar. Şimdi sorarım size; Firavun sizi ezerken sesiniz hiç çıkmadı da sizi kurtuluşa götüren Musa’ya karşı diliniz nasıl olur da bu kadar uzar? Heyhat!

 

Hani bir zamanlar, "Ey Musa, biz tek çeşit yemeğe asla katlanamayacağız, yeter artık bizim için Rabbine dua et de bize yerin yetiştirdiği şeylerden; sebzesinden, kabağından, sarmısağından, mercimeğinden ve soğanından çıkarsın." dediniz. O da size "O üstün olanı daha aşağı olanla değiştirmek mi istiyorsunuz? Bir kasabaya konaklayın o vakit istediğiniz elbette olacaktır." dedi. Üzerlerine zillet ve meskenet damgası vuruldu ve nihayet Allah'dan bir gazaba uğradılar. Evet öyle oldu, çünkü Allah'ın âyetlerini inkâr ediyorlar ve haksız yere peygamberleri öldürüyorlardı. Evet öyle oldu, çünkü isyana dalıyorlar ve aşırı gidiyorlardı. (Bakara-61)

 

Savaş zamanı gelince “sen git Rabbinle birlikte savaş” dediler. Kölelik psikolojisi, bir şeyi yapmak için illa baskı istiyor. Firavun piramitleri yaptıracak diye ne taşlar taşıttı kırbaçlar altında. Firavun uğruna kim bilir ne savaşlarda ne canlar verdi bu kavim. Kendi özgürlüğü için savaşmaktan uzak duruyor. Rabbin özgürlük lütfuna karşı takınılan tavra bakın siz.

 

Lanetlenen kavim değil, lanetlenen niteliğe (nitelik kavramına yazık oluyor) bakmak lazım. Kölelik psikolojisi her kavimde her devirde var oldu.

 

İrade, ne başkalarının eline vermek içindir ne de başkaları üzerinde hükümran olmak içindir. İrade, Allah’a teslim olmak için verilmiş bir nimet ve de emanettir.Yorumlar:

06.03.2007 Tayfur
Sevgili Kur'an dostları, Vahyin muhteviyatını, eksiksiz oluşunu ve hayatımızı inşa edecek yegane kaynağımız olması gerektiğini bilmeyen yada bilmek istemeyen, şirkle islamı beraberce kavgasız bir anlayışla yaşayan günümüz müslümanlarının uyanması ve Allaha karşı sorumluluk bilincine adım atmasına vesile olacak çok güzel bir çalışma yaptığınız için sizi tebrik ediyorum.
23.02.2007 fecr
"Alışıyoruz zamanla, çokta problem değil. Yaşıyoruz çok şükür." demişsiniz. İnsan en güzel böyle anlatılır herhalde. Çünkü hayret verici bir biçimde herşeye alışıyor insan. Yazılarınızı bekliyoruz.
09.02.2007 dua ile..
Tüm yazının usaresi son iki satırda damıtılmış.Yüreğinize sağlık."Allah layığınızı versin"...
09.02.2007 Nur Erden
İrade, ne başkalarının eline vermek içindir ne de başkaları üzerinde hükümran olmak içindir. İrade, Allah'a teslim olmak için verilmiş bir nimet ve de emanettir . Bu cümle sanırım herşeyi o kadar özetlemişki..diyecek üstüne kelime bile bulamıyorum..bu sözlerden çıkarak yan gelip yatmak değil..sağ yanağımızı vuranlara al sol yanağımada vur demek değil...mücadele etmek..dinimiz merhamet adalett barış v e sevgi dini değilmidir? Teşekkürler serdar bey, yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum
09.02.2007 Naci Üzülmez
Köle psikolojisi'nin nasıl oluştuğuna ve oluşabileceğine dair görüşlerinizi de bekleriz. Güzel bir yazı olmuş, teşekkürler...
Diğer Yazıları:
• Ne kayser kaldı, ne..
• Teknolojik soygunun sorumlusu kim?
• Google Chrome
• Kürtçe bil(mey)en var mı?
• Dil İle Gelen
• Bir Hadis Ve Dedem
• Mağaradaki Allah'ın Dostu
• Bayram ve Satirbasi.com
• Ümmetçilik Ulusalcılığı Döver
• Hangi Muhammed Ümmeti?
• Hangi Ümmet Bilinci?
• Eksik mısra bende kaldı
• Sevgili Dostum X
• Toplumun Belleği; Gelenek
• Kişilerin tarafı
• Yoğurda üflenir mi?
• Ademler ve kelimeler
• Kalem de sürçermiş
• İkilemler Arasında
Yazarlar
 

aşk

    Sabri Düzçınar
 

Boğazda Günbatımı

    Resim
 

İnsan Kaynakları

    Kahverengi Yeşil
Okur da yazarlar
 

Sordum, Ettim Gönlüme

    Diğer okur da yazarlar
 

ÇARGOŞE

    Hasan Güner
Konuk Yazarlar
 

Et Sineği

    Fırat Mir Didan
 

Psikopatlar Niye Çoğalıyor

    Diğer Konuk Yazarlar
Diğer Kategoriler
 

Sadrazam Lokumu

    Lezzetin Efendileri
www.satirbasi.com bilgi@satirbasi.com Satirbasi-2006